Prize Winners LRSC 2016

Banbury Chaser Allan Tyler Chrissie Tyler
Late Spring Series Allan Tyler Chrissie
Frost Bite Series Cameron Moss Darrol Moss
Coronation Cup  -long distance Cameron Moss Darrol Moss
RNLI Tankard Cameron Moss Darrol Moss
Asymmetric Early Series Cameron Moss Darrol Moss
Asymmetric Late Series Cameron Moss Darrol Moss
Asymmetric Super series Cameron Moss Darrol Moss
Brass Monkeys Cameron Moss Jake Stow
Wednesday Spring Series Dave Guthrie
National 18 Cup David Stubbs Paul Aitken
Wednesday Summer Series David Stubbs Ed Stubbs
Wednesday Twilight Series David Stubbs Ed Stubbs
Single Handed Race David Stubbs
Mid Summer Series Hilton Davis
Gifford Plaque B James Fuller
Prescott Trophy Prescott Trophy Jerry Rook Helen Bruno
Early Spring Series Jerry Rook
G B Rose Cup Jerry Rook
Late Summer Jerry Rook
Dartmouth Cannon Jerry Rook
Autumn Series Jerry Rook
Harold Wallace Fiver for Albacores Jerry Rook
Albacore Mug Jerry Rook
Vicar of Beer Cup Joe Joyner Will Broom
Goodman Trophy Joe Joyner Will Broom
Early Summer Series Jon Turner Richard Parsloe
Bonning Trophy Jon Turner Richard Parsloe
Super Series Jon Turner Richard Parsloe
Gifford Plaque A Jon Turner Richard Parsloe
Seamanship Trophy Martin Moore Neil Moore
Laser Super Series Max Helston
Laser Trophy Max Smith
Albacore Super Series Peter Morton Cathy Aitkin
Speed Trophy Challenge Ray Waspe
RNLI Pennant Race Tony Fastnedge Simon Heusen
 Youth Seamanship TrophyYouth winner RegattaYouth Best Club Racing

 

Oppie Trophy

Max SmithCameron Moss

Cameron Moss

 

Ed Stubbs

Holman Trophy for best PRO Tim Parsons
Improver’s Lantern Max Smith
Capsize Bucket Simon Boyle
Clanger Award Colin Walters
Cruiser Winners
Cruiser John Chase Cup middle distance Keith Thompson Kaye Thompson
Cruiser Wednesday Spring Rob Walker Sharon Walker
Cruiser Series Rob Walker
Mike Pitt Pint Trophy Rob Walker
Cruiser Yardarm Rob Wiscombe Margret Wiscombe
Cruiser Wenesday Summer Rob Wiscombe
Cruiser RNLI Wine Bottle Rob Wiscombe
 Brian Dale Single Handed Cruiser Trophy Rob Wiscombe
Juby Wiscombe Cup, race to Beer Simon Williams Roger Mellows
John Lee Trophy Mike Duffin
Alan Pugh Trophy Chris Joyner
 
Sportsman’s Trophy David Stubbs